UNSIZDK
FS RS

Prva liga FBiH

FK "Velež" Mostar jesenji prvak Prve lige Federacije BiH

Nakon 15 odigranih kola i završetka prvog dijela takmičenja Prve lige Federacije BiH prvo mjesto na tablici zauzima Fudbalski klub Velež iz Mostara.

Velež je prvi dio takmičarske sezone 2018/2019 završio bez poraza sa 12 pobjeda i tri neriješena rezultata 39 osvojenih bodova, sedam više u odnosu na drugoplasirani FK Olimpik koji je osvojio 32 boda.

FK Olimpik, NK Tošk i NK Metalleghe BSI jedine su ekipe koje klub iz Mostara nije uspio savladati ove jeseni.

Kada se uzmu u obzir samo gostujuće utakmice od 24 moguća boda FK Velež osvojio je 22, te su najbolja gostujuća ekipa. FK Velež sa pet ostvarenih pobjeda na svom terenu i dva neriješena rezultata, nalazi se na četvrtom mjestu tabele domaćin sa 17 osvojenih bodova, te 23 postignuta i tri primljena gola.

Najubjedljivija pobjeda ostvarena je u 6. kolu u Mostaru protiv ekipe NK Zvijezda, kada su domaći igrači slavili rezultatom 7:0.

U 15 odigranih kola igrači FK Velež postigli su 43 pogotka, što ih čini najefikasnijom ekipom lige, a devet puta su protivnici uspjeli zatresti mrežu golmana Veleža.

Nogometaši Veleža u prosjeku su postizali 2,87 gola po utakmici, odnosno postizali su gol svakih 31,4 minute, a naviše golova postizano je u periodu od 81-90 minute kada je postignuto 10 golova.

Najefikasniji strijelac Veleža, ali i Prve lige Federacije BiH je Fajić Nusmir, koji je na 14 odigranih utakmica postigao 18 golova. Drugi strijelac ekipe je Brandao de Souza Ubiratan koji je postigao 9 golova.

Prosjek godina igrača FK Velež je 24,3 godine, a najmlađi igrač je Mrgan Maid koji je sa 19 godine upisao 574 minute ove jeseni u dresu Veleža.

Stadion FK Velež spada među najposjećenije stadione u Prvoj ligi Federacije. Sa ukupnim brojem od 13.650 gledalaca, stadion "Rođeni" u Mostaru je drugi po posjećenosti,iza stadiona u Bihaću gdje je u prvom dijelu sezone prisustvovalo 17.800 gledalaca.

Igrači sa najviše nastupa su Bobić Adnan i Zvonić Denis, koji su odigrali svih 1350 minuta u jesenjem dijelu sezone.

U dresu FK Velež ove jeseni još su nastupali: Ferreyra Fernando Dario (1299 minuta - 15 utakmica), Ćosić Mehmed (1247 minuta - 15 utakmica), Fajić Nusmir (1171 minuta - 14 utakmica), Mujezinović Mustafa (1137 minuta - 14 utakmica), Vehabović Edo (1016 minuta - 14 utakmica), Brandao de Souza Ubiratan (921 minuta - 15 utakmica), Zeljković Samir (753 minute - 12 utakmica), Cvijanović Obren (744 minute - 12 utakmica), Biševac Denis (687 minuta - 10 minuta), Kuduzović Elmir (654 minute - 9 utakmica), Ovčina Haris (590 minuta - 12 utakmica), Behram Seid (585 minuta - 9 utakmica),  Mešanović Hamza (448 minuta - 9 utakmica), Ojeda Nahuel Lucas (317 minuta - 8 utakmica), Alikadić Amar (37 minuta - 2 utakmice) i Vignati Alejandro (14 minuta - 1 utakmica).